Sundhedsstyrelsen har informeret om bivirkninger i fem år

I Sundhedsstyrelsen er der glæde over, at de nu kan vi fejre nyhedsbrevet Nyt Om Bivirkningers 5-års fødselsdag.

Udgivet den 27 nov. 14, 22:00

Opdateret den 03 nov. 24, 17:41

Forfatter: Hugo

Kategori: Medicin

Kommentarer: 0

Nyhedsbrevet har nu mere end 3.000 abonnenter, og Sundhedsstyrelsen håber på, at interessen for Nyt Om Bivirkninger fortsat vil brede sig.

Du kan tilmelde dig nyhedsbrevet på Sundhedsstyrelsens hjemmeside under Nyt Om Bivirkninger

November måneds udgave af Nyt Om Bivirkninger indeholder følgende:

Du kan blandt andet læse om, hvordan Sundhedsstyrelsen de seneste år har udviklet arbejdet med overvågningen af bivirkninger.

Nyt om bivirkninger fra EU

Ivabradin (Corlentor/Procoralan) og risiko for hjerteproblemer, side 2

Ingen entydig evidens for øget risiko for kardiovaskulære hændelser ved testosteronbehandling, side 3

EU’s liste med anbefalinger i forbindelse med sikkerhedssignaler, side 4

Nyt fra Sundhedsstyrelsen

Bivirkninger relateret til thyroidea-substitutionsbehandling: Husk det kliniske billede ved dosisoptimering, side 5

Behandling med citalopram og metadon og QT-forlængelse, side 6

Kort nyt

De seneste breve med sikkerhedsinformation udsendt til læger, side 7

Nyt Om Bivirkninger fylder 5 år, side 8

s 5 års fødselsdag sammen med mere end 3000 abonnenter, og vi håber på, at interessen for Nyt Om Bivirkninger fortsat vil brede sig.

Du kan tilmelde dig nyhedsbrevet på vores hjemmeside under Nyt Om Bivirkninger.

I månedens udgave kan du blandt andet læse om, hvordan vi de seneste år har udviklet arbejdet med overvågningen af bivirkninger.